ZIRKONY

 

Zirkon je přírodní kámen, vyskytující se na mnoha nalezištích po celé planetě. Složením je zirkon křemičitan zirkoničitý - ZrSiO4 . Má různé odrůdy a barevnosti. V moderním šperku se uplatňuje jeho synteticky vyráběná imitace s přesným názvem kubická zirkonie. Složení a vlastnosti má podobné přírodnímu zirkonu, tvrdost 7,5-8,3 podle mohsovy stupnice ( 10 diamant)

Optickými vlastnostmi zirkon napodobuje diamant, avšak ani nejkvalitněji vyrobený a vybroušený zirkon nemůže žádným parametrem konkurovat briliantu. Jeho třpyt je vždy dočasný, díky jeho nižší tvrdosti se při nošení po čase poškodí. Jednotlivé plošky vybroušeného zirkonu se odřou a kámen se přestane třpytit. Zvláště u snubních a zásnubních, ale i jiných prstenů zirkon trpí oděrem. Je to logické, prsten je při nošení nejexponovanější šperk a do něho se měkčí kameny příliš nehodí.

Zirkon se brousí do různých tvarů, v podstatě se vychází ze zavedených výbrusů diamantu – briliantový, princes, bageta, ovál, slza...

V jednom snad zirkon diamant předčí a sice ve škále barevnosti. Zirkon je lidský výrobek a díky tomu ho člověk dokáže pigmentovat do téměř libovolné barevnosti. Naproti tomu diamant je nerost, dar přírody a má takovou barevnost, jakou mu nadělily mateční horniny při jeho vzniku. Současnými technologiemi se dá diamant také dobarvovat, ale možnosti barevnosti jsou omezené.

Diamant je nahrazován i jinými napodobeninami různé kvality a složení – sklo, křišťál, sklokeramika, syntetický spinel, korund atd.

V současné době však již existují i nerosty syntetizované člověkem s výrazně lepšími vlastnostmi – jedná se o Moisanite a Amoru. Tyto dva úchvatné drahokamy vytvořily novou kategorii drahých kamenů. Společnost Polomio tyto drahokamy nabízí ve svých špercích jako alternativu diamantu, neboť v některých optických vlastnostech diamant dokonce i předčí.