10 svatebních PROČ

Proč je nevěsta oblečena v bílém? Proč si s ženichem vyměňuje snubní prstýnky? Proč má závoj? A proč jsou u ní přítomny družičky? Proč svatební kolona hlasitě troubí a proč vlastně nemá ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech před svatbou?
10 svatebních PROČ

1. Proč je nevěsta oblečena v bílém?

I přesto, že se v poslední době do módy dostávají různě barevné svatební šaty, za tradiční jsou považovány ty sněhově bílé. Symbolizují čistotu a nevinnost nevěsty. Je nutno připomenout, že bílá barva by měla ve svatební den patřit pouze nevěstě. Takže dámy, které si na svatební den vyhlídly světlé krémové šaty či bílý kostýmek by si měly nechat zajít chuť.

2. Proč je u svatebních šatů přítomen i závoj?

Závoj ke svatebním šatům nevěsty zkrátka patří. Ale proč? Podle starých tradic má závoj znemožnit zlým duchům, dostat se do těla nevěsty. Nejspíš přes nos.

3. Proč svatební kolona aut hlasitě troubí?

Svatební kolonu aut dobře poznáte nejen podle stuhami nazdobených aut, ale už i z dálky podle hlasitého troubení. Tím nejen všem lidem kolem nevěsta s ženichem oznamuje: haló, my se bereme. Hluk má hlavně za úkol odehnat zlé duchy.

4. Proč jsou u obřadu přítomné družičky?

A zlých duchů na svatbě ještě zůstaneme. Podle všeho se v minulosti zlí duchové na svatbách objevovali často. Protože většina zvyků a tradic je má odehnat. Třeba i družičky. Jejich šaty by měly být hodně podobné těm nevěstiným, což zlé duchy dokonale zmate.

5. Proč musí svatební dort ochutnat všichni svatebčané?

Svatební dort by si na svatební hostině měli povinně dát všichni. Ano i ti, kteří normálně sladké nejedí, dokonce i cukrovkáři. Proč? Odmítnutím svatebního dortu přinesete smůlu sobě i novomanželům.

6. Proč si nevěsta s ženichem vyměňují snubní prsteny?

Výměna prstýnků mezi nevěstou a ženichem je známá už od dob našich předků. I když na začátku svatebních tradic dával prstýnek jen ženich nevěstě. Výměna prstýnků je symbolem zpečetění sňatku. Kruhový tvar prstenu pak symbol věčnosti lásky novomanželů. Jako první nasadí prsten ženich nevěstě, pak nevěsta ženichovi.

7. Proč se unáší nevěsta?

Unesení nevěsty nejenže prověřuje vášeň ženicha mít ji zase zpátky u sebe. Symbolizuje také nové rodinné uspořádání. Ženichovi kamarádi zpravidla nevěstu unesou do nejbližší hospody či restaurace, kde čekají na ženicha. Čím déle ženich hledá, tím větší útratu pak za ně musí v hospodě zaplatit.

8. Proč se na novomanžele hází rýže?

Házení rýže na novomanžele hned potom, co vyjdou z kostela jim má zajistit bohatství a plodnost. Zpravidla patří k nejoblíbenějším částem obřadu - zejména pro malé děti.

9. Proč se na nohu ženicha připevňuje vězeňská koule?

Vězeňská koule připevněna na ženichově noze symbolizuje jeho staré hříchy. Nevěsta má pak za úkol ho oné koule zbavit a nebo se musí ženich vykoupit.

10. Proč by si nevěsta na svatbu nikdy neměla péct sama?

Ať už nevěsta patří k vášnivým kuchařkám nebo ne, na svatbu by si nikdy péct neměla. Symbolizuje to nouzi v manželství.

A co vy? Kdy se berete?Snubní prsteny