Jak neztratit snubák?

Snubní prsteny jsou velmi krásné. Některé dokážou být až nehorázně drahé. Hlavně jsou ale symbolem lásky dvou snoubenců. Když se pak prsten jednomu z nich ztratí, je to bez nadsázky velká tragédie. Často ji doprovází pověra, že ztracený snubní prstýnek znamená neštěstí ve vztahu. Ať už to máte s vašimi snubními prsteny jakkoliv, sepsali jsme pro vás tipy, jak o snubák pečovat, abyste jej neztratili.
Jak neztratit snubák?

Snubní prsten musí na prsteníčku sedět

Snubní prsten můžete ztratit během různých činností - při umývání nádobí, zahradničení, skotačení u vody... větší riziko ztráty je v případě, že vám prsten na prsteníčku nesedí. Snubní prsten, který má tendenci z prstu sklouzávat dolů, potřebuje zmenšit. U snubních prstýnků to není častý problém, jelikož si jej vybírají oba snoubenci většinou přímo v klenotnictví. Velikost prstenu si zkusí osobně. Ale může se přihodit, že do svatby (vlivem předsvatebního stresu) může některý z partnerů výrazně zhubnout. Potom může prstýnek padat.

U zásnubních prstenů bývá úprava velikosti častější. Partner jej vybírá sám a kolikrát nemá pořádné míry. Prstýnek nakupuje od oka nebo podle starého prstýnku ze šperkovnice. Ani ten však partnerce nemusel dobře sedět. Naštěstí dnes není problém velikost prstýnku rychle upravit. Hned potom, co partnerka řekne ano, můžete zamířit rovnou tam, kde jste si prstýnek koupili.

Opakem je příliš těsný prstýnek, který způsobuje otlaky prstu a jeho nošení je nepříjemné. K jeho sundání je kolikrát zapotřebí použití osvědčeného triku - mýdla a vody. Jenže, čím častěji prstýnek z prstu stahujete, tím většímu riziku jeho ztráty se vystavujete.

Čím častěji prsten z prstu stahujete, tím větší riziko ztráty máte

Prsten by měl být na prsteníčku - téměř nonstop. I proto by si snoubenci měli dát při výběru prstenu na čas - měli by vybrat takový, který padne jako ulitý a jeho nošení nebude nepříjemné. Dnes jsou prsteny vyrobeny z kvalitních materiálů, které nesejdou, nezničí se a jen tak s něčím nereagují. I přesto však existují důvody, proč je lidé odkládají. K těm nejčastějším patří těžká a špinavá práce venku (mohl by se poškodit), absolvování operace (všechny šperky musí dolů), specifické povolání, při kterém nemůžete mít z bezpečnostních důvodů žádné šperky.

V takových případech je důležité pamatovat si, kam jste si prsten odložili.

Jak si správně odkládat prsten?

Když už si musíte prsten odložit, je potřeba mít pořádného „pamatováka”. Může se totiž stát, že prsten budete po odložení hledat ještě měsíc, než si ho znovu na prsteníček navlečete. Rozhodně se nedoporučuje:

  • prsten samovolně bez krabičky házet do kapes, kabelky (můžete ho ztratit a v kapse třeba poškodit jiným předmětem)
  • pokládat prsten na umyvadlo nebo roh vany (můžete ho spláchnout do odpadu)
  • odkládat prsten bez krabičky na poličku či jakékoliv odkládací místo (zapomenete na něj a lehce ho setřete i s prachem)

Když už prsten musíte odložit, vždy použijte jeho původní krabičku. Tu nepokládejte jen tak ledabyle. Nejlépe na váš toaletní stolek, do vaší pracovní šatní skříňky, v krabičce je možné prsten uschovat i v kabelce.

Velmi oblíbeným řešením je, prsten místo na prst pověsit na řetízek a nosit jej na krku. Kdybyste o svůj prsten měli obrovský strach, můžete si místo kovových kroužků nechat prsten vytetovat. V žádném případě není na škodu si dražší snubní prsteny nechat pojistit proti ztrátě a krádeži.